Cięcie techniką diamentowa to przede wszystkim wygoda i dokładność. W przypadku pił diamentowych możemy zastosować dwa rodzaje cięcia (na sucho i na mokro) w zależności od specyfikacji ciętego materiału i ewentualnych ograniczeń na miejscu wykonywania pracy. Z pewnością ogromną zaletą tej metody jest bezpieczeństwo, gdyż piły diamentowe nie niszczą konstrukcji, nie wywołują drgań i nie generują uciążliwych dźwięków. Pozwala też na maksymalnie skomplikowane cięcia na różnych płaszczyznach i różnych konstrukcjach.
Ciecia są wykonywane różnymi metodami i technikami w zależności od przekroju ciętego elementu, dostępu, rodzaju ciętych powierzchni
- Cięcie piłami ściennymi – cięcie na długich, prostych liniach oraz na głębokości powyżej 12,5 cm. Technika diamentowa pozwala na dużą głębokość cięcia (powyżej 1 metra) oraz na wykonywanie prac pod różnymi kątami i w różnych kierunkach. Diamentowe piły ścienne, których stosowanie pozwala na uzyskanie gładkich krawędzi i wysokiej precyzji.
- Cięcie piłami linowymi – lina diamentowa jest w stanie przeciąć beton, żelbet, granit, cegłę i inne materiały. Z jej pomocą przecinamy wielkogabarytowe konstrukcje, stropy, fundamenty i ściany, a także wykonujemy cięcia podwodne.
- Cięcie piłami ręcznymi – ten rodzaj cięcia pozwala na wykonanie docięć i krótkich linii w trudno dostępnych miejscach. Cięcie betonu przeprowadza sie z użyciem pił zdolnych ciąć na głębokości 12,5 cm, a w szczególnych przypadkach tzw. Chaina’a , czyli piły łańcuchowej, tnącej na głębokość aż 39 cm. Diamentowe piły ręczne są lekkie, a więc pozwalają na operowanie nimi w miejscach, w których nie można zastosować innego sprzętu.
- Cięcie piłami jezdnymi betonu/asfaltu – za pomocą pił jezdnych wykonuje się cięcia w asfalcie, betonie, żelbecie, cegle i granicie. Metoda ta może być wykonywana zarówno na mokro, jak i na sucho i sprawdza się doskonale podczas dylatowania posadzek na parkingach, halach lub cięcia jezdni.
- Cięcie świeżego betonu/Soff Cut – do przecinania świeżego betonu stosowane są specjalne przecinarki spalinowe o dużej mocy. Ich wysoka jakość pozwala na cięcie betonu na sucho bez obawy o powstanie dużej ilości pyłu lub zbyt duży hałas. Dzięki tej metodzie można wykonać dylatacje w betonie, który został wylany zaledwie 2 godziny wcześniej. Technikę tę stosuje się przede wszystkim w różnego rodzaju magazynach i halach.